Általános tudnivalók
A Tokaji Országzászló Emlékmű a város egyik legmeghatóbb és legnemesebb emlékhelye, amely a trianoni békeszerződés után elcsatolt magyar területekre és az ott élő honfitársainkra emlékeztet.
Az országzászló-mozgalom a 20. század első felében indult el, Tokaj pedig méltó módon csatlakozott e kezdeményezéshez, egy olyan emlékmű létrehozásával, amely egyszerre szimbolizálja a nemzeti összetartozást, a veszteség feldolgozását és a reményt az újraegyesülésre.
Az emlékmű központi eleme a félárbócra engedett nemzeti lobogó, amely alatt a történelmi Magyarország címere és az elcsatolt városok nevei is helyet kaptak. Az emlékmű kompozíciója egyszerre egyszerű és mégis mélyen szimbolikus, amely elcsendesedésre, megemlékezésre hívja az arra járókat.
Hasznos információk
Az Országzászló Emlékmű egész évben szabadon látogatható, nem kell belépőt váltani, és nincs nyitvatartási időhöz kötve. A helyszín jól karbantartott, padokkal és zöldövezettel körülvett kis térség fogadja az emlékezni vágyókat.
Az emlékmű nemcsak egyéni látogatásra alkalmas, hanem iskolai csoportok, történelmi séták vagy városi ünnepségek keretében is gyakran felkeresett helyszín.
Nemzeti ünnepeken, különösen június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján itt rendszeresen tartanak megemlékezéseket, koszorúzásokat, és külön programokat is szerveznek. Csendes környezetének és szimbolikus jelentőségének köszönhetően ideális hely egy rövid, elmélyülős sétához vagy pár percnyi lelassuláshoz.
Megközelítés
A Tokaji Országzászló Emlékmű Tokaj belvárosától néhány perc sétára, a történelmi városrész egyik nyugodt pontján található. A pontos elhelyezkedése miatt tökéletesen beilleszthető egy városnéző séta útvonalába, akár a Tokaji Múzeum, a főtér vagy a Tisza-híd meglátogatása után.
A közelben több autós parkoló is rendelkezésre áll, gyalogosan pedig bárhonnan könnyen elérhető. A vasútállomásról és a buszmegállóból szintén rövid séta vezet az emlékműhöz, amely jól jelölt turisztikai útvonalon helyezkedik el.
Tudtad-e?
Az Országzászló-mozgalom célja az volt, hogy minden magyar településen álljon egy olyan emlékhely, amely figyelmeztet a történelmi Magyarország szétszakítására – de egyben erősíti is a nemzeti összetartozás érzését. A tokaji emlékmű a két világháború közötti időszakban épült, majd az 1940-es évektől sokáig háttérbe szorult. Az utóbbi években azonban felújították, és újra méltó szerepet kapott Tokaj emlékezeti térképén.